logo

Tuesday 07th of April 2020

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Svokrovci a súkromie

Manželovi rodičia nám zasahujú do života, aj keď sme si postavili vlastný dom a bývame sami. (Predtým sme žili u nich.) Sú u nás takmer stále, hovoria nám do všetkého, chcú byť o všetkom informovaní, otvárajú naše skrine... Bojím sa sťažovať manželovi, pretože nám finančne prispeli na stavbu.

Ľuba

 


 


Jedna z neľahkých úloh začínajúceho manželstva je stanoviť hranice kontaktu s rodičmi – udržať si blízke vzťahy a zároveň mať aj potrebnú mieru súkromia. Rodičia sú rôzni. Niektorí túto situáciu chápu a potrebnú dávku súkromia deťom doprajú, iní nie sú ochotní vzdať sa svojej „nadvlády“ nad deťmi, nedokážu prenechať prvé miesto v ich srdci manželskému partnerovi, alebo sa boja pustiť ich do sveta samých a nechať ich odkázaných samých na seba. A neustále ich kontrolujú, radia...

Ale aj mladí sú rôzni. Sú aj takí, ktorí sa nechajú rodičmi až takmer vydržiavať – bývajú u nich, stravujú sa u nich, nechajú mamu, aby im upratovala a robila nákupy, starala sa o deti... Vyhovuje im, že sa nemusia o seba starať sami, naďalej sa môžu venovať svojim koníčkom, priateľom, zábave. No obvykle mladí túžia po súkromí a chcú sa o seba starať sami. A zásahy starostlivých rodičov im nie sú pochuti. To je zrejme aj váš prípad.

Súkromie
Dôležité je uvedomiť si, že rodičia vám nechcú zle – práve naopak, chcú vám vo všetkom pomôcť, aby bol váš život čo najľahší a najkrajší. No neuvedomujú si, že to nie je práve to, čo v tejto chvíli potrebujete. Situácia je o to nevýhodnejšia, že ste nejaký čas žili u nich, kde sa vám súkromie budovalo omnoho ťažšie. Takže svokrovci si zrejme zvykli byť vám nablízku a hovoriť vám do života. A hoci ste dúfali, že sa to zmení, keď budete bývať sami, skutočnosť je zrejme iná. Vy si to uvedomujete omnoho viac ako váš manžel, pretože sú to jeho rodičia, a teda ich zásahy preňho nie sú natoľko cudzie a nepríjemné ako pre vás. Možno on to, čo vy vnímate ako zasahovanie do súkromia, on vidí ako účinnú pomoc.

Ak vy máte pocit, že vás to obťažuje a skôr vám to život komplikuje ako zjednodušuje, treba sa o tom s manželom porozprávať. Ak by ste sa to pokúšali riešiť priamo s manželovými rodičmi, viedlo by to pravedpodobne skôr k zhoršeniu vzťahov. Každú námietku prijmú rodičia skôr od svojho syna či dcéry ako od nevesty alebo zaťa. Preto treba nájsť vhodnú chvíľu a s manželom sa porozprávať. Čo najpokojnejšie, ale pevne stáť za tým, že to je vaše manželstvo, do ktorého vám rodičia nemajú čo hovoriť. Manžel by mal z vašich slov cítiť, že jeho rodičov máte rada a vážite si ich, že ste im vďačná za pomoc sa naďalej s nimi chcete udržiavať priateľský vzťah, ale že je potrebné stanoviť určité pravidlá. Skúste mu porozprávať o svojich pocitoch, o túžbe po samostatnej rodine, po súkromí... Máte na to právo, predsa vernosť a lásku sľuboval vám, nie svojim rodičom. Potom by to mal on vysvetliť rodičom. Taktiež láskavo, ale pritom rozhodne.

Dar či pôžička?
Druhým problémom je fakt, že sa voči rodičom cítite zaviazaní kvôli finančnej pomoci, ktorú vám poskytli. Ak sa chcete pocitu zaviazaosti zbaviť, skúste porozmýšľať o tom, že by ste im ich finančnú pomoc začali postupne po čiastkach splácať. Potom by sa nebrala ako dar, ale ako pôžička. A nemuseli by ste sa cítiť zaviazaní poslušnosťou, vyhli by ste sa záväzkom, ktoré voči nim za túto pomoc pociťujete. Ak vrátenie peňazí nebudú chcieť prijať, znamená to, že ich považujú za dar, ktorý ste si nevyžiadali, ale ktorý vám oni poskytli dobrovoľne, bez nároku na odmenu. V tom prípade by nemali očakávať jeho splácanie ani inou formou – teda vychádzaním im v ústrety.

Neviem, nakoľko vám stále finančne pomáhajú, ale ak od nich nejaké financie či iné dary naďalej prijímate, potom bude ťažšie oslobodiť sa od ich kontroly. Je lepšie snažiť sa vystačiť si s málom, uskromniť sa, ak by cenou za pohodlie, ktoré vďaka rodičom budete mať, mala byť strata vášho súkromnia. No ak je pre vás finančný dostatok dôležitejší, potom sa budete musieť zmieriť s tým, že rodičia vám možno budú naďalej zasahovať do života. Každopádne by však mali existovať hranice, za ktoré majú prísup zakázaný – napríklad nazeranie do vašich skríň. Aj tým, že si ich budete zamykať, dáte najavo, že si neprajete, aby vám takýmto spôsobom vstupovali do súkromia. Ak by protestovali, mali by ste si rozhodne trvať na svojom – hlavne váš manžel.

Katarína Gromošová,

Centrum poradensko-psychologických služieb

 

Solárne panely a fotovoltaika Láska a vzťahy Angličtina online