logo

Tuesday 07th of April 2020

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Najčastejšie chyby vo vzťahu


Možno si niektorí poviete, že bolo by fajn, keby niekto uverejnil recept na šťastné manželstvo, ktorý by si stačilo prečítať, dodržať ho a manželia by ako v rozprávke žili šťastne, až by nepomreli. Bohužiaľ to tak nefunguje. Žiadny univerzálny recept podľa ktorého by ste mohli „uvariť“ šťastné manželstvo neexistuje. Faktom ale je, že žiadne manželstvo nezostane roky šťastným iba tak, samé od seba. Vezmite si napríklad také pestovanie kvetov. Dostanete v črepníku rozkvitnutú rastlinu plnú života. Ak ju necháte iba tak, po určitom čase začne vädnúť, až odhnije a ukončí tak svoju pozemskú púť. Ak chcete, aby vydržala čo najdlhšie, musíte ju polievať, pohnojiť, presadiť, niektorú dať na slnko, inú zase do tieňa. Najnovšie výskumy dokázali, že je dôležité s rastlinami sa aj rozprávať, čo prispieva k ich rozvoju. Ak toto všetko je treba robiť s obyčajným kvetom, čo potom treba robiť v manželstve, aby manželský zväzok nezačal vädnúť a o jeho odhnití ani nehovoriac.


Manželstvo je spojenie dvoch ľudí, ktorí majú často krát rôzne očakávania, potreby, túžby, predstavy. Ak ich vzájomne nerozvíjame a nestaráme sa o nich, je zákonité, že manželstvo skončí ako nepolievaný kvet, lebo nebude mať odkiaľ čerpať živiny pre svoj rozvoj.
Veľmi sa mi páči prirovnanie manželstva k princípom horolezectva, ktoré som pred časom čítal v nejakej knihe, ktorá pojednávala o rozvoji partnerského vzťahu. Manželstvo je ako základný tábor pri dosahovaní vrcholu hory u horolezcov. Ak sa chcete dostať až na vrcholec hory, musíte mať dobrý základný tábor, ktorý vám poskytuje potravu, spánok, oddych, pokoj a strechu nad hlavou. Potrebujete v ňom načerpať nových síl, než sa opäť vydáte smerom nahor. Úspešní horolezci vedia, že toľko času ako samotnému lezeniu je treba venovať aj samotnej starostlivosti o základný tábor, lebo ich prežitie závisí nie od rýchlosti lezenia, ale od toho, či bude základný tábor dobre postavený a zásobený.

S tým súvisia realizované chyby v manželstve:


1. Chyba nastáva vtedy, ak muž hneď po svadbe venuje všetku svoju energiu dobývaniu vrcholov napr. kariére a príliš sa nestará o základný tábor (manželstvo). Chce v ňom mať perfektný poriadok, keď sa vráti odpočinúť si, ale nehlási sa k zodpovednosti za jeho udržiavanie. Nezaujíma sa, aké to je pre jeho manželku udržiavať základný tábor, nepýta sa jej, s čím potrebuje pomôcť. Po čase muž zistí, že jeho základný tábor je v rozvalinách a jeho zanedbávaná manželka mu utiekla s iným horolezcom, alebo sa dostala do nemocnice s nervovým zrútením.

2. Nejedna žena má v okamihu svadby pocit, že svoj veľký cieľ, vydať sa, už dosiahla. Základný tábor sa pre ňu stáva vrcholom. Nerozumie tomu, že pre muža manželstvo je veľakrát nie konečný cieľ, ale prostriedok k spokojnosti a možnosti dosahovania úspechov aj v iných oblastiach. Následne sa stáva, že manželky reagujú žiarlivo a vymáhajú si, aby manžel venoval stále viac a viac energie iba rodine. V takejto situácii sa muž začína vo vzťahu „dusiť“, pripadá si ako v pasci a v období „krízy stredného veku“ z neho uteká.

Optimom preto je, aby manželstvo fungovalo ako kooperujúca inštitúcia, ktorá vyžaduje veľkú vzájomnosť, čas a energiu oboch partnerov a hlavným zmyslom jej existencie je ich vzájomná podpora na ceste k dvom individuálnym vrcholom duchovného rastu, lebo iba vtedy, ak sú naplnené potreby každého z nich, môžu obaja zažiť naplnenie aj ich spoločnej existencie. Preto manželstvo nie je cieľom, ale prostriedkom rastu človeka a rodiny. Tým, že sa dvaja ľudia vezmú, nič nekončí. Tým sa všetko iba začína. Ak nebudú jeden o druhého dbať, podporovať sa, rozvíjať svoje vzájomné potreby, komunikovať spolu a snažiť sa rozumieť si, manželstvo s najväčšou pravdepodobnosťou stroskotá.

 

Solárne panely a fotovoltaika Láska a vzťahy Angličtina online