logo

Tuesday 31st of March 2020

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Zblúdený Amorov šíp, alebo kde je hranica

Som rok šťastne vydatá. S manželom sme spolu chodili päť rokov, takže sa dobre poznáme a máme sa veľmi radi. Som rada, že som si vybrala práve jeho.

Nedávno som sa zoznámila s mužom, s ktorým si veľmi dobre rozumieme a stali sa z nás dobrí priatelia. Keďže sme muž a žena, občas to medzi nami "zaiskrí". Ani jeden z nás nemá žiadne bočné úmysly, aj on je ženatý. Avšak keď sa pozriem na seba zhora, mám pocit, že sa niekedy správam ako zaľúbená puberťáčka. A možno niektoré veci by sme spolu nemali robiť (prechádzky či rozhovory osamote, priateľské objatia...) Bojím sa, aby sa mi raz situácia nevymkla z rúk...

Stretávame sa pracovne, takže to nemôžem vyriešiť tak, že sa už nestretneme. Ako sa k nemu správať? A mám o tom niečo hovoriť svojmu manželovi?


Milada
Každý z nás má určitý systém hodnôt, s ktorým súvisí aj to, čo očakáva od partnera. Niečo z toho si uvedomuje viac, niečo menej. Vo všeobecnosti však platí, že potrebu, ktorá je momentálne napĺňaná, si človek neuvedomuje. A naopak tá, ktorá práve nie je uspokojená, vystupuje do popredia. Chlieb s maslom má pre hladujúceho človeka omnoho väčšiu hodnotu ako pre dobre najedeného. Ten má momentálne iné potreby. Ale keď bude tri dni bez jedla, aj jeho potreby sa zmenia.

 


"OSUDOVÁ" LÁSKA

Podobne je to aj v partnerskom vzťahu. Ak je pre mňa najdôležitejšie, aby bol môj manžel dobrým otcom a aby mi pomáhal v domácnosti, vezmem si takého človeka (ak mám to šťatie a nájdem ho). Žijem s ním šťastne, avšak po čase sa mi vlastnosť "láskavý a obetavý" nezdá nijako zvlášť dôležitá. Keďže je táto potreba uspokojovaná, neuvedomujem si ju. Naopak, veľmi mi chýba, že môj manžel nie je spoločenský typ, ktorý by rozprúdil zábavu a očarúval ženy. A, čuduj sa svete, na podnikovej zábave stretnem práve takého, a navyše mi začne dvoriť. Jeho záujem mi lichotí a vidím v ňom stelesnenie všetkého, čo môjmu manželovi chýba. A obaja máme pocit, že k sebe patríme. Vyplýva z toho, že som našla "osudovú lásku" a moje terajšie manželstvo bol tragický omyl. Po prebdených nociach dospejem k definitívnemu záveru: Osud chcel, aby sme sa stretli. Počúvnem volanie srdca a svojmu mužovi nechám list na rozlúčku: "Naše manželstvo bol omyl. Len by sme sa trápili. Robím to aj pre Tvoje dobro, hoci sa Ti to možno nezdá." So slzami v očiach padnem do náruče môjho milovaného... Dojímavá scéna, krásna hudba, záverečné titulky. Film sa skončil. Realita pokračuje: Presťahujem sa k svojej "osudovej" láske a prežívame spolu rozprávkové medové týždňe. Po čase mi však začína čoraz viac prekážať, že môj princ nevie ani len opraviť kvapkajúci vodovodný kohútik, o varení či inej pomoci ani reči... Doma ho vídam zriedka, pretože reprezentuje podnik na rôznych recepciách a kultúrnych podujatiach, na ktoré ma čoraz zriedkavejšie bráva so sebou... Stále častejšie ma prepadáva spomienka na môjho opusteného manžela, ktorý sa vždy snažil prispievať do chodu domácnosti čo najväčším dielom, ktorý by pre mňa spravil čokoľvek na svete... Začínam chápať, prečo som si ho brala, a po nociach horko plačem do vankúša...


DOBRODRUŽSTVO

Milada, v živote sa často stretnete s príťažlivými mužmi, ktorí budú mať to, čo váš manžel nemá - pretože nie je dokonalý, ako ani vy nie ste dokonalá, ani nikto z nás. Týmto stretnutiam sa nevyhnete, a často ani tomu, že sa vám v srdiečku rozleje nový, príjemný pocit... A zrazu sa vám váš manžel bude zdať obyčajný, nezaujímavý... Nemôžete rozkázať srdcu, aby niečo necítilo. Ale môžete rozkázať telu, aby niečo nerobilo. Je na vás, ako sa s týmito pocitmi vyrovnáte. Či budete po večeroch snívať, čo by bolo, keby... (hoci viete, že nič z toho nebude, pretože ľúbite svojho manžela), alebo sa budete snažiť zamestnať rozum niečím iným, aby zbytočne nemyslel na hlúposti.

Sú to ťažké situácie, pretože človek je na jednej strane lákaný príjemným dobrodružstvom, na druhej strane svieti kontrolka: Pozor, aby si to neprehnal!

Pokiaľ môžete ísť? Čo je ešte prejav priateľstva a čo už do priateľstva nepatrí? To musíte vycítiť vy sama. Aby ste sa s čistým svedomím mohli pozrieť do zrkadla a do manželových očí. Čo by povedal, keby vás videl? Každé manželstvo je iné. Niekto považuje za prehrešok, keď sa jeho partner rozpráva na ulici s človekom opačného pohlavia. A inde nie je problémom ani to, keď žena prenocuje v byte svojho bývalého spolužiaka. Je dobré, ak sa o týchto veciach s manželom porozprávate a zistíte, kde sú hranice "slušnosti" uňho. Tak predídete zbytočným nedorozumeniam.

Snažte sa čo najmenej vyhľadávať svojho nového priateľa. Skúste si niekedy odrieknuť to, čo je vám príjemné (napríklad rozhovor s ním), alebo sa pri stretnutí obmedzte na krátky pozdrav a nezastavujte sa na dlhšiu debatu - napríklad pod zámienkou, že sa ponáhľate. Je to veľmi ťažké, ale skúste to aspoň občas. Sama si vopred povedzte, čo si (alebo jemu) už nedovolíte, a dodržte to. A keď žartujete, dávajte pozor, aby bolo jasné, že ide o žart.

Venujte sa svojmu manželovi. Pokúste sa investovať do vášho vzťahu, obohatiť ho. Možno objavíte niečo nové, čo ste si doteraz nevšimli. Odhaľujte svojho manžela, spoznávajte ho, rozprávajte sa spolu. Ak porastie vaša vzájomná láska, budete istejšia vo vzťahu k iným mužom a vo vašom srdci, zaplavenom láskou k manželovi, bude menej miesta pre náhodné zaľúbenia.

Často svojmu priateľovi rozprávajte o manželovi a láske k nemu, aby bolo jasné, že "nemá šancu". A pýtajte sa na jeho manželku. Aby tak vaše polovičky boli pri vás aspoň takto. Ak by ste mali pocit, že sa vám to vymyká z rúk, porozprávajte sa s ním otvorene a dajte mu jasne najavo, že si pokračovanie vzťahu týmto smerom neželáte. Keby už nebolo žiadne iné riešenie, v záujme pokoja vo vašom manželstve by bolo najlepšie, ak by ste sa s ním už naozaj nemuseli stretávať.


OTVORENOSŤ?

Veľkým pozitívom je, ak máte so svojím manželom otvorený vzťah. V kontakte s iným mužom možno spoznáte niektoré svoje skryté vlastnosti či želania. O tých sa môžete vo vhodnej chvíli porozprávať s manželom. Nie v záujme prerobiť ho podľa vašich predstáv, ale v snahe trochu viac odhaliť samu seba. Možno vám to obom pomôže pri budovaní vzťahu.

Avšak o kolegovi a o tom, čo k nemu cítite, je lepšie nehovoriť, hlavne keď ani vy sama v sebe nemáte jasno. Možno by situáciu považoval za omnoho vážnejšiu, než aká je v skutočnosti, a zbytočne by to v ňom vyvolalo zmätok, žiarlivosť a nedôveru. Nie je však dobré ani úplne o tom človeku mlčať. Neviete, čo sa kedy manžel od koho dozvie. Skôr o ňom rozprávajte ako o priateľovi. A skúste ich zoznámiť, aby to pre manžela nebol "nejaký podozrivý chlapík", ale konkrétny človek. Možno sa z vás stanú dobrí priatelia vo štvorici - aj s jeho manželkou.

Napokon, je dobré nerobiť z toho vážny problém. Berte to ako prechodnú záležitosť, ktorá - ak ju nebudete živiť - časom sama odzneje. Verte, že žiadne takéto očarenie netrvá večne. Láska k manželovi, ktorú cítiť z vášho listu, vám určite pomôže.

K. Gromošová

Nemá zmysel strániť sa všetkých mužov, aby vydatá žena náhodou neprišla do pokušenia. Prišla by tak o mnohých priateľov, ktorí by ju mohli obohatiť. Avšak priateľstvo treba udržiavať v určitých hraniciach, aby plamienok neprerástol do ohňa. Ak sú tieto hranice u každého iné, je dobré držať sa tých "prísnejších".

© Mgr. katarína Gromošová,
Centrum poradensko-psychologických služieb

 

Solárne panely a fotovoltaika Láska a vzťahy Angličtina online