logo

Tuesday 31st of March 2020

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Keď láska zhrdzavie

Už tretí rok som na dôchodku. Kým ja sa starám o celý chod domácnosti, záhradku a nevládnych rodičov, manžel podniká. Pracuje v týždni aj cez víkend. Stále je unavený, preťažený a nemá čas. Na prechádzku, do divadla či na dovolenku ideme vtedy a tam, kde on chce. Ja sa mám len trošku prispôsobiť a byť tolerantná, on predsa zarába...

Naše manželstvo sa po 35 rokoch spolužitia ocitlo vo vážnej kríze. Spoločnú starobu som si predstavovala celkom inak. Cítim sa bezmocná. Čo mám robiť?

Anna
Odchod do dôchodku je pre človeka zlomom. Hoci je často netrpezlivo očakávaný ako zaslúžený oddych po celoživotnej práci, predsa prináša aj veľa negatívneho. Človek zvyknutý na pravidelný režim, náhlenie sa, pocit dôležitosti a radosť z dobre vykonanej práce sa môže cítiť neužitočný, prežívať prázdnotu, bezzmyselnosť. Preto si každý hľadá niečo, čím by svoj život zmysluplne zaplnil. Pre niekoho je to záhradka, pre iného opatera vnúčat, pre ďalšieho cestovanie, niekto si nájde prácu aspoň na čiastočný úväzok...

Aj vy s manželom ste si svoj život naplnili - každý po svojom. Vy máte domácnosť, záhradku, rodičov - a manžel podniká. Zdá sa, že on je spokojný, vy však nie. Príčin môže byť niekoľko: Možno svoj život vnímate ako samú povinnosť, cítite sa prepracovaná. Možno nemáte čas na svoje záľuby. Možno sa cítite sama, chceli by ste byť viac so svojím manželom. Možno sa oproti manželovi cítite menejcenná, keďže on zarába. Možno mu závidíte, že sa môže venovať tomu, čo ho baví. Možno máte pocit, že na všetko nes

tačíte sama a že by vám mal pomáhať. A možno sú príčiny iné alebo je ich viac, to však z tých pár riadkov ťažko zistiť. Povinnosti

Ak máte pocit, že váš život je sama povinnosť - sú to skutočne iba povinnosti, alebo to všetko robíte rada? Záhradka je pre mnohých ľudí ozajstným končíkom, ktorého sa nedokážu vzdať, ani keď im zdravie slúži už pomenej, a dokážu si pri takejto práci výborne oddýchnuť. Ak je to tak aj u vás, možno pomôže zmena pohľadu - veď na záhradke pracovať nemusíte, ale chcete!

Ak je to však pre vás viac oštara ako radosť, čo vás núti k tomu, aby ste tam pracovali? Záhradku možno predať, prenajať, prenechať deťom... Alebo na nej vysadiť trávnik a pestovať kvety a oddychovať... A čo sa týka opatery rodičov, nepíšete, nakoľko je ich stav vážny, ani či ste na to sama, alebo máte súrodencov, ktorí by mohli priložiť ruku k dielu. Dnes už je aj veľa rôznych opatrovateľských služieb, ktoré by vám mohli aspoň čiastočne pomôcť. Možno si na seba beriete priveľké bremeno.

Máte pocit, že pracujete veľa a chceli by ste, aby vás manžel trochu odbremenil? Potom by bolo dobré premyslieť si, čím by ste vzniknutý čas naplnili. Čo by ste chceli robiť? Niektorí ľudia totiž nevedia, čím vyplniť deň. Možno keď si premyslíte túto otázku, nájdete si aj popri vašich povinnostiach dostatok času na realizáciu toho, čo vás baví, prípadne na oddych.

Alebo len máte pocit, že ste málo so svojím manželom? A skúsili ste mu o svojich pocitoch povedať? Totiž ak počúva iba výčitky, že doma nič nerobí, je jasné, že ho to nazlostí, pretože má pocit, že robí pre rodinu až veľa - a nedostáva sa mu za to vďaky, iba kritika. Cíti sa potom rovnako ako vy - prepracovaný a neuznaný. Úplne inak však znie: Chýbaš mi, je mi s tebou dobre a chcela by som byť s tebou častejšie... Možno ani nejde o to, aby sa manžel úplne vzdal práce, len keby si dokázal nájsť trochu času aj na vás. Zrejme prácu potrebuje, aby sa mohol realizovať a využil čas. Nebolo by dobré, ak by o to zrazu prišiel. Môžete sa však spolu zamyslieť nad tým, nakoľko mu na to všetko ešte stačia sily, a prípadne sa pokúsiť hľadať iné spôsoby, ako by mohol byť užitočný - nie natoľko náročné na čas a energiu.

 


Financie

S manželovým podnikaním súvisí aj otázka, nakoľko vám obom záleží na peniazoch, ktoré zarába. Ak ste obaja zvyknutí na terajší štandard, potom sa treba zmieriť s tým, že keď manžel pracovať prestane, nebudete si môcť dovoliť veľa z toho, čo je pre vás samozrejmosťou. Skúste sa preto porozprávať aj s manželom o tom, čo mu jeho práca dáva, nakoľko je preňho dôležitá, či je preňho motiváciou zárobok, alebo skôr činnosť, ktorú robí. Možno on si myslí, že musí zarábať peniaze, lebo si ho inak nebudete vážiť, alebo je presvedčený, že práve to sa od manžela očakáva. Možno si nevie predstaviť, čím iným by mohol byť užitočný, čím si zaplniť deň. Nemôžete od neho chcieť, aby ho bavilo to, čo baví vás. Skúste sa preto porozprávať bez útokov, skôr počúvať jeden druhého, čím žije, ako si predstavuje svoj ďalší život.

Možné je aj to, že sa len nemáte s kým porozprávať - a zvaľujete vinu za to na svojho manžela. On vám však nemôže byť stále po ruke, byť vám spoločníkom, utešiteľom, poradcom v každej chvíli. Preto by bolo dobré venovať trochu času stretnutiam s priateľkami, prípadne s príbuznými, so súrodencami, deťmi, vnúčatami... Ak si budete v tomto zmysle sebestačnejšia, nebudete klásť také veľké bremeno na plecia svojho manžela. Možno sa vám potom obom uľaví a budete spolu radšej.

Ak máte okolo domácnosti a rodičov skutočne toľko práce, že vám neostáva čas na vaše koníčky, prípadne ak dokonca manžel má záujem na tom, aby záhradka fungovala, a núti vás pracovať na nej, skúste sa spolu dohodnúť na nejakom rozdelení prác. Tak, ako on si môže vybrať, či bude podnikať alebo nie, máte aj vy právo na voľný čas, ktorý môžete využiť podľa svojej chuti. Ak on trvá na tom, že podnikať bude, lebo ho to baví, a pritom jeho príjem skutočne nepotrebujete, potom podobne môžete vy trvať na tom, že budete chodiť na výlety s klubom dôchodcov - a prácu v domácnosti si musíte rozdeliť. Napokon, niekedy stačí znížiť nároky. Nemusí byť všetko stále tip-top - a ani manžel nemá právo to očakávať, keď vám nepomôže, alebo nevytvorí prijateľné podmienky.

Každý z nás je iný. Tak, ako jeden potrebuje prechádzky v prírode a pohodlie pri knihe, tak iný potrebuje aktivitu počas celého dňa. Nemôžem chcieť od partnera, aby bolo preňho príjemné to, čo rád robím ja. Keď budeme mať obaja dosť priestoru pre oddych podľa vlastného gusta, budeme ochotnejšie vychádzať v ústrety tomu druhému.


© Mgr. katarína Gromošová,
Centrum poradensko-psychologických služieb

 

Solárne panely a fotovoltaika Láska a vzťahy Angličtina online