logo

Tuesday 31st of March 2020

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Nevhodný výber času a miesta


Často robíme chybu v tom, že sa chceme s tým druhým o niečom vážnom rozprávať vtedy, keď sme najviac nahnevaní (a v afekte nedokážeme komunikovať racionálne, ale viac sa dopúšťame rôznych komunikačných chýb) a bez ohľadu na to, v akej situácii sa nachádza ten druhý. Napríklad ho vyrušíme pri nejakej preňho dôležitej činnosti, alebo chceme niečo riešiť v čase, keď sa ponáhľa, alebo sme v práci či na verejnosti, keď sa cíti zatlačený do kúta a reaguje inak, ako by reagoval napríklad doma. Keď nemáme na rozhovor čas a vhodné prostredie, sme nervózni, partner môže už do rozhovoru vstupovať s hnevom alebo pocitom krivdy, ak bol vyrušený alebo nečakane „prepadnutý“ na nevhodnom mieste – a to nie je dobrá pôda pre spoluprácu a konštruktívny dialóg. Alebo môže počúvať nesústredene, prípadne sa tváriť, že počúva, a pritom byť duchom neprítomný – a to veci tiež neprospeje.
Lepšie je počkať, kým hnev prejde, vopred povedať, že sa potrebujeme rozprávať o niečom vážnom, a spoločne sa dohodnúť, kedy a kde sa budeme rozprávať. Potom sme obaja naladení počúvať a rozprávať sa a máme na to aj čas aj vhodné prostredie.

Príklad vo videu:
Manželka vyrušila manžela pri pozeraní jeho obľúbeného programu v televízii, takže bol nesústredený, nahnevaný, urazený – a to prispelo k tomu, že bol viac náchylný reagovať protiútokom a nesnažil sa spolupracovať s manželkou.

 

Solárne panely a fotovoltaika Láska a vzťahy Angličtina online