logo

Tuesday 31st of March 2020

Súvisiace články


Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Domáce práce

Som rok vydatá a čoraz častejšie rozmýšľam o tom, ako je to na tom svete zle rozdelené. Žena si skrátka nevydýchne. Do práce chodí rovnako ako muž, no popritom musí zvládať nikdy nekončiace množstvo domácich prác. Zlostí ma, keď manžel si môže len tak sadnúť a pozerať telku, zatiaľ čo ja varím, periem, žehlím... Vždy sa niečo nájde. Niežeby mi manžel vôbec nechcel pomáhať, no do všetkého ho treba poháňať, na všetko ho treba upozorniť, pretože sám si to nevšimne... A potom mám pocit, že mu stále len rozkazujem. Nedajú sa práce v domácnosti rozdeliť spravodlivo?

Stanislava

Rozdelenie prác v domácnosti patrí v manželskom živote medzi veľmi časté problémy. Spolu s finančným hospodárením je to jedna zo štyroch základných oblastí manželského života (ďalšie sú výchova detí, sexualita, trávenie voľného času).

Ťarcha rovnoprávnosti

Kedysi boli práce „mužské" a „ženské" striktne rozdelené. Muž sa staral o finančné a materiálne zabezpečenie domácnosti a žena o deti, domácnosť... Prišla však emancipácia a feministické hnutia, ktoré ženu postavili „na roveň mužovi". Ženy sa rozbehli na operačné sály, do pilotných kabín, k počítačom... A všade sú odhodlané dokázať, že zvládnu všetko, čo muži. Tí sa však tak vehementne nehrnú do „ženských" prác, aby dokázali, že v nich uspejú rovnako dobre ako ich nežné polovičky. Takže ženy musia zastať ženskú aj mužskú prácu. Samozrejme, zdá sa im nespravodlivé, keď robia za dvoch a muži iba za jedného. Preto volajú po rovnoprávnosti a snažia sa donútiť mužov, aby ukázali svoju zručnosť v praní, varení, starostlivosti o dieťa...

Určite by bolo škoda, keby sme v snahe o návrat starých dobrých časov spravodlivého rozdelenia prác všetky ženy postavili za sporák a mužov odtiaľ vyhnali. Ale ako teda...?

Každá rodina je iná. Niektorým manželským párom plne vyhovuje tradičné rozdelenie prác na mužské a ženské. Že žene toho pripadá omnoho viac, berú obaja ako samozrejmosť a ani im na um nepríde zamýšľať sa nad tým, prečo je to tak. Inde sa zase žena omnoho viac angažuje vo svojej profesii a manžel sa stará o veci doma. A niekde to majú viac či menej spravodlivo rozdelené.

Rozdielne očakávania


Ak vznikajú konflikty v tejto oblasti, prvým dôležitým krokom je sadnúť si a porozprávať sa o tom, aké má každý z partnerov predstavy o úlohe muža a ženy v manželstve. Možno obom ovisne sánka od prekvapenia, v čom všetkom sa ich predstavy rôznia. Je dobré túto otázku rozdebatovať už pred manželstvom, no nie u všetkých zaľúbených stihnú takéto „vedľajšie otázky" prísť na rad. A navyše často si ani neuvedomujeme, čo všetko očakávame od partnera, kým sa neocitneme v spoločnej domácnosti, ktorú musíme spolu nejako zvládnuť. Až keď to ten druhý nerobí, alebo robí inak, prídeme na to, že práve toto určite nechceme.

Jednoduchšie je to tam, kde sú úlohy jasne rozdelené, každý sa cíti dobre v tej svojej a od druhého očakáva plnenie tej druhej. (Pritom nie je také dôležité, kto čo robí, ale skôr to, aby sa vo svojich úlohách navzájom dopĺňali.) Keď sa úlohy začnú premiešavať, vznikajú problémy. Najhoršie je to vtedy, keď sa o premiešanie jednotlivých kompetencií snaží iba jeden z partnerov. Častejšie je to práve žena, pretože mužovi málokedy napadne len tak z ničoho nič sa pustiť do domácich prác a zlostiť sa na ženu, prečo namiesto neho nezarába.

U nás však väčšinou pracujú obaja manželia a preto je nevyhnutné, aby aj práce v domácnosti boli nejako spravodlivo podelené. Možno ich rozdeliť podľa toho, kto čo robí radšej či lepšie, alebo ich robiť striedavo (tento týždeň ja vysávam a ty žehlíš, na budúci týždeň naopak).

Prehnané nároky

Niekedy by prospelo, keby sa ženy zamysleli nad tým, čo vlastne chcú. Od seba i od manžela. Či toho od seba neočakávajú príliš veľa. Či nie sú prehnane puntičkárske. A či sa všetko, čomu sa chcú venovať a zvládať to na jednotku, dá vôbec stihnúť. Ak sa totiž rozhodnem naplno venovať všetok svoj voľný čas svojim koníčkom a práci, musím sa uspokojiť s tým, že manžel nebude mať každý deň teplú večeru a každú nedeľu koláče, aké dokáže napiecť iba jeho mama. Nebudem vynikajúcou gazdinou, ale úplne obyčajnou zamestnanou manželkou a môj kuchársky génius sa zaskvie iba vo výnimočných chvíľach. Ak však chcem predčiť očakávania môjho manžela a silou-mocou tromfnúť jeho mamu, musím sa vzdať niečoho iného, čo zaberá môj čas. Supermani a superwomanky sú len v rozprávkach, obyčajný smrteľník nie je perpetuum mobile.

Hlavne v obdobiach rôznych osláv a sviatkov (Vianoce a Veľká noc sú príkladom najhmatateľnejším) sa mladá gazdinka ide často pretrhnúť od snahy, aby bolo v byte všetko ako zo škatuľky, aby uvarila lepšiu kapustnicu ako minulého roku, aby vymyslela špecialitu, akú jej ani jeho mama ešte nikdy nerobila, aby napiekla viac koláčov ako suseda... A tak si sama pridáva starosti, na ktoré sa potom sťažuje. Manželovo „A kto ti kázal?" ako odpoveď na ponosovanie považuje za grobianstvo: „Veď čo by povedala Tvoja mama...?" Čo by povedala? A keby aj povedala, my dvaja predsa vieme, že nemusíme mať na Vianoce desať druhov koláčov, tak nech si hovorí, čo chce. Ak však manžel tých desať druhov očakáva, ba vyžaduje, potom nech priloží ruku k dielu aj sám.


© Mgr. Katarína Gromošová,
Centrum poradensko-psychologických služiebMnohé ženy z vlastnej skúsenosti tvrdia, že muž, ak ho k tomu „vychováte", rád pomôže v domácnosti, ale nečakajte od neho, že bude ako žena a sám si všimne, čo treba urobiť či dokúpiť. Ak sa však chcete vyhnúť neustálemu pripomínaniu a upozorňovaniu, je dobré vopred sa dohodnúť na stabilných úlohách. Napríklad že muž bude umývať riad vždy po raňajkách a nedeľnom obede, žehliť posteľnú bielizeň, v sobotu robiť veľký nákup a podobne. Pokiaľ ide o údržbárske či remeselnícke práce či iné špeciálne úlohy, skúste to niekedy namiesto neustáleho pripomínania jednoducho napísať svoje prosby na papier a uložiť na dohľadnom mieste. Možno vás výsledok prekvapí.

Niektorá žena sa v jednoizbovom byte s dvoma deťmi nabedáka, akoby nikto na celom svete netrpel toľkou záľahou práce ako ona, iná žena zvláda dvojposchodový dom a štyri deti „ľavou zadnou" popri svojej práci a početných koníčkoch. Isteže, nie každá je rovnako šikovná, hoci sa rovnako snažia. Ale o tom, aký postoj k domácim prácam žena zaujme, sa môže rozhodnúť sama. Záleží iba od nej, či to bude brať ako príjemné rozptýlenie po inej práci, ako nutné zlo, alebo ako nespravodlivú príťaž. Sloboda nie je len o tom, že môžem robiť, čo chcem, ale aj o tom, že k akejkoľvek situácii sa môžem postaviť s radosťou alebo zlosťou. Klasické pravidlo „Ak nemôžeš zmeniť situáciu, zmeň svoj postoj k nej!" platí aj tu.

 

 

Solárne panely a fotovoltaika Láska a vzťahy Angličtina online